1. Gamawa Local Government Area

Local Government Chairman: Ibrahim Abdu
Kore/Kubidiyyi Ward = Iliya Baba
Gololo Ward = Kabiru Muhammed
Kafiromi Ward = Audu Maikaji
Zindiwa Ward = Abdullahi Muhammed
Gadiya Ward = Buzu Gadiya
Raga Ward = Garba Sadiq
Tarmasuwa Ward = Auwalu Abdullahi
Alagarno/ Jadori Ward = Yaya Abdullahi
Gamawa A/B Ward = Muhammad Danyaya
Udubo Ward = Ibrahim Ashatura
Tumbi Ward = Abdulkadir Galadima

2. Dass Local Government Area

Local Government Chairman = Mukhtar Sani Korau
Lukshi Ward = Umar Sani Korau
Durr Ward = Yunusa Abdullahi
Bununu Ward = Hanafi Hassan
Baraza Ward = Abdulrahman Ma’aji
Wandi Ward = Kamilu Yunusa
Bundot Ward = Aminu Abdulrahman
Bununu Centre Ward : Ibrahim Muhammad
Dott Ward = Hamza Abubakar
Pulchi Ward = Haruna Idrees
Bajar/ Bagel Ward = Danjuma Manja

3. Katagum Local Government Area

Local Government Chairman = Alhaji Muhammad ‘Yar mota
Tsakuwa Kofar Gabas Ward = Ibrahim K. Adamu
Matsango Ward = Ali Abdu
Madaci Ward = Abdullahi Sule
Bakin Kasuwa “B” Ward = Adamu Sa’idu
Bakin Kasuwa “A” Ward = Muhammed Yakubu Suleiman
Nassarawa “B” Ward = Jibrin Yakubu
Madangala Ward = Ibrahim Adamu
Nassarawa “A” Ward = Yusuf Yahaya
Madara Ward = Muhammad Ukasha
Yayu Ward = Shehu Chakas
Bulkachuwa Ward = Hudu Malam Muhammed
Gambaki Ward = Yusuf Abdullahi
Buskuri Ward = Sani Saleh
Chinade Ward = Yakubu Matakulle
Ragwan Ward = Idrisu Zakiru
Magwanshi Ward = Muhammad Ahmad
Kafin Kuka Ward = Junaidu Yahaya
Gangai Ward = Abdullahi Ali
Bidir Ward = Garba Adamu
Dagaro Ward = Sabo Ahmadu

4. Kirfi Local Government Area

Local Government Chairman = Haruna Gajun
Kirfi Ward = Aminu Madaki Zamani
Tubule Ward = Yahaya Musa
Kwagal Ward = Dan Madami Kwagal
Lariski Ward = Yagana Abbas
Wanka Ward = Abdullahi S. Fulani
Beni Ward = Sani Gaka
Shango Ward = Idris Abdullahi
Baba Ward = Adamu Ibrahim Baba
Badara Ward = Sani Malam Badara
Bara Ward = Hassan Haruna
Guyaba Ward = Garba Musa Guyaba
Dewu Ward = Mamuda Malam
K/Iya Ward = Baba Wuro Abubakar

5. Bogoro Local Government Area

Local Government Chairman = Yohanna Gajere
Badagari Ward = Malu Simon
Tadnum Ward = Manyum Ayuba
Gyara Ward = Michael Borkono
Boi Ward = Nentawe Samson
Dazara Ward = Haruna Musa
Bugun Ward = Haruna A. Haruna
Dutsen Lawi Ward = Bamai Yahaya
Bar Ward = Yakubu Peter
Bogoro Ward = Ayuba Yakubu
Lusa Ward = Godiya Ishaku
Gambar Ward = Michael Damina
Mwari Ward = Gani Dada
Gobbiya Ward = Ya’u Bala

6. Jama’are Local Government Area

Local Government Chairman = Bala Sabo Bari
Jama’are ‘A’ Ward = Idris Ahmed
Jama’are ‘B’ Ward = Malami Abba
Jama’are ‘C’ Ward = Harisu Iliya
Jama’are ‘D’ Ward = Muhammad Shuaibu
Dogon Daji ‘A’ Ward = Haruna Abdullahi
Dogon Daji ‘B’ Ward = Magaji Muhammad
Dogon Daji ‘C’ Ward = Mall Hassan
Hanafuri Ward = Ori Kalaguri
Galdimari Ward = Musa Kadiri
Jurara Ward = Audu Bila

7. Itas Gadau Local Government Area

Local Government Chairman = Malam Musa Engineer
Buzawa Ward = Abubakar Buzawa
Itas Gadau Ward = Adamu Mainama
Gyara Ward = Ayuba Adamu
Gijin Ward = Ibrahim Muhammad
Mashema Ward = Adamu Tifa
Abdallawa Ward = Kabiru Tata
Gadau Ward = Amadu Dilli Gadau
Bambal Ward = Muh’d Sani
Zubuki Ward = Sabo Zubuki
Melandige Ward = Adamu Sani
Magarya Ward = Hamza Ahmed
Duga Ward = Shuaibu Buzu
Atafuwa Ward = Bashir Hussaini
Bilkicheri Ward = Tela Bature
Kashuri Ward = Umar Ahmed

8. Tafawa Balewa Local Government Area

Local Government Chairman = Hamisu Musa Gital
Mball Ward = Ahmad Sabo
Dull Ward = Abdullahi Adoke
Bununu Ward = Musbahu Usman
Kardam Ward = Suleiman Adamu
Bula Ward = Nuhu Yakubu
Wai Ward = Dantala Harkoki
Kardam ‘A’ Ward = Haruna Isa
Lere South Ward = Comrade Madala Tafida
Tabshin Ward = Timothy Pante
Lere North Ward = Bulus Ishemu

9. Warji Local Government Area

Local Government Chairman = Gambo Bello
Wando Ward = Ado Bayero
Dallaji Ward = Yahaya Kaila
Ranga ‘B’ Ward = Mohammed Saleh
Baima Ward = Muhammad Sama’ila
Tudun Wada Ward = Malam Lawan Masta
Galima Ward = Isiyaku Ibrahim
Zurgwal Ward = Shuaibu Abubakar
Gabanga ‘A’ Ward = Ali Saida
Ranga ‘A’ Ward = Shamsuddeen Iliya
Dagu Ward = Kalala Abdullahi
Gabanga ‘B’ Ward = Umar Haladu
Tiyin ‘A’ Ward = Kailu Isa Ari

10. Zaki Local Government Area

Local Government Chairman = Mato Shehu Sakwa
Guma Ward = Kabiru Aliyu
Murmur North Ward = Anas Mai Goro
Katagum Ward = Yau Kali
Cibiyayi South Ward = Mai Goro Chibiyayi
Tashena Gadal Ward = Gambo Inuwa
Kafin Larabawa Ward = Ibrahim Abubakar
Maiwa Ward = Kawule Jauro
Sakwa Ward = Yahaya Alhassan Sani
Bursali Ward = Yar’aduwa Suleiman
Kainako North Ward = Tata Zango
Makawa Ward = Surajo Tela

11. Bauchi Local Government Area

Local Government Chairman = Abdulmalik Aliyu
Zungur/Liman Katagum Ward = Abubakar Abubakar
Yamrat Ward = Ashiru Idris
Hamza Yusuf Ward = Birshi/ Miri
Munmunsal Ward = Nuruddeen Salihu Isah
Kundun Durum Ward = Abdullahi Dayyabu
Dawaki Ward = Hamza Sani
Majidadi ‘A’ Ward = Sambo Abdullahi
Majidadi ‘B’ Ward = Jamilu Shehu
Hardo/Daniya Ward = Abdulhadi Muhammad
Makama Sarkin Baki Ward = Ayuba Yakubu
Gwaskwaram Ward = Abubakar Adamu
Kangere Ward = Jibrin Tarya

12. Ningi Local Government Area

Local Government Chairman = Sabi’u Garba
Ningi East Ward = Garba Ado
Ningi West Ward = Muhammad Ali
Guda Ward = Danlami Ali
Ari Ward = Sa’idu Abdu
Kafinlemo Ward = Auwalu Alhassan
Tiffi Ward = Mansur Umar
Bashe Ward = Hamza Haruna
Kyafa Ward = Muhammad Idris
Burra Ward = Abdullahi Murtala
Balma Ward = Aminu Adamu
Yuwa Ward = Adamu Idris
Sama Ward = Idris Adamu
Kurmi Ward = Abdulrazaq Musa
Kudu Yamma Ward = Ahmad Musa
Nasaru ‘A’ Ward = Ibrahim Bala
Nasaru ‘B’ Ward = Sale Ibrahim
Dingis Ward = Abubakar Usman
Jangu Ward = Adamu Shehu

13. Alkaleri Local Government Area

Local Government Chairman = Bappa Muhammed
Gwaram Ward = Mallam Yayaji Gwaram
Alkaleri Ward = Usman Alkasim
Gar Ward = Bashiru Isa Gar
Futuk Ward = Babawuro Alhaji Futuk
Yallo Ward = Alhaji Isah
Gwana Ward = Musa Abdullahi Gwana
Dankungibar Ward = Maikasuwa Sharan
Yulilim Ward = Haruna Isah
Mansir Ward = Habu Maifali Mansir

14. Misau Local Government Area

Local Government Chairman = Nata’ala Ibrahim
Dunkurmi Ward = Damana Kadiri
Akuyam Ward = Yusuf M. Bura
Sirko Ward = Adamu Magaji
Tofu Ward = Ibrahim Manu
Ajili Ward = Hamma Magaji Lamara
Kukadi South Ward = Mahmoud Yahaya
Gugulum Ward = Adamu Muhammed
Hardawa Ward = Adamu Garba
Gundari Ward = Abdullahi Sulaiman
Kukadi North Ward = Abdulmumini Muhammad
Sarma Ward = Sahabi Abdulmumini
Zadawa Ward = Adamu Ubale
Gwaram Ward = Nasiru A. Manu
Beti Ward = Hassan Umaru
Kafin Sule Ward = Alhassan M. Garba
Jarkasa Ward = Haruna Umaru

15. Giade Local Government Area

Local Government Chairman = Musa Abubakar
Kurba Ward = Ya’u Abdullahi
Faguji Ward = Abubakar Adamu
Jugudu Ward = Umar Abubakar
Sabon Sara ‘A’ Ward = Abubakar Adamu Kawu
Doguwa Ward = Abdulrahman Umar
Sabon Sara ‘B’ Ward = Yayaji Muhammad
Zabi Ward = Danjuma Muhammad
Zirami Ward = Gambo Lawan
Uzum Ward = Muhammad Usman
Giade ‘A’ Ward = Kabiru Abubakar
Chinkani Ward = Yakubu Muhammad
Giade ‘B’ Ward = Ibrahim Adamu
Isawa Ward = Danlami Ladan

16. Shira Local Government Area

Local Government Chairman = Babangida Sama’ila
Shira Ward = Hamza Mohammed Yana
Disina Ward = Ya’u Sani
Tsafi Ward = Adamu Shitu
Bukul Bangire Ward = Abubakar Umar
Tumfafi Ward = Umar Ibrahim
Faggo Ward = Rabiu Adamu M. Shayi
Zubo Ward = Garba Mohammed
Andubun Ward = Jibrin A. Isore
Kilbori Ward = Alhaji Dattuwa
Sambawol Ward = Ubandi Ibrahim
Beli Gagidiba Ward = Nasiru Sule